Skip to content

Villanyborotva körkép

A villanyborotvában a német BRAUN cég már régóta piacvezető. A minősége és az itthoni márkaszerviz szerintem nem hagy más választást, így én sem hajtottam rá, hogy más termékeknek nagyon utánanézzek.

A villanyborotvák működési elve alapvetően az, hogy egy fém háló mögött mozgatott kés levágja a háló lyukain belógó szőrszálat.

Ebből adódik, hogy a háló vastagsága adja azt a borostahosszt, ami a levágott szőrszálból megmarad. Mivel a kés nem érintkezik közvetlen a bőrrel, így sokkal kevésbé irritálja, mint a hagyományos pengés borotválkozás, ami közvetlen a bőr felületén végigszántó pengével elkerülhetetlen. Éppen ezért a villanyborotválkozás után nem lesz olyan sima az arc, mint a pengésnél.

Ahogy öregszem, a bőröm egyre rugalmatlanabb és sérülékenyebb, míg a szakállam szőrtüszői egyre erősebbek és ellenállóak. A ráncosodás sem könnyíti meg a penge vezetését a bőr felületén, ezért használom én is gyakrabban a villanyborotvámat.

A villanyborotvákat az is osztályozza, hogy a kést hogyan mozgatják a háló fölött. A forgó kés egy kör alakú felületen dolgozik, ami nehezebben passzol az az arcberendezéshez. Ezért több, kisebb körrel működnek, hogy jobbam lehessen illeszteni az arc domborulataihoz.

Azonban a BRAUN a vonalas, több késes, rezgő modelleket favorizálja.

A régi, hagyományos alapmodell, ami még Jencinek is volt, az valahogy így nézett ki:

Jól látszik a képen a tárcsákból összeállított rezgő késekre hajló lyukacsos lemezke.

Nekem is ilyesmi modellem van.

A fő probléma ezzel az, hogy az állam alatt nem erősödött meg annyira a szakállam, mint például a bajuszom. Így az ottani szőrszálak nem mennek be a borotva hálójának lyukain, hanem simán elfekszenek a borotva alatt és nem is vágja le.

Gondolom ezt a problémát is kiküszöböli valamennyire az az fejlesztés, hogy kettő vagy több, kisebb késsorozat érintkezik a bőrrel.

A képen is látszik, hogy a két lyukacsos háló között egy olyan cikcakkos profil alatt futó vágóél dolgozik, ami ezeket a gyenge szőrszálakat is derékbe tudja vágni. Legalábbis a képet nézve én így gondolom.

A kések minősége és elhelyezkedése alapján emelkedik a készülékek ára akár az egekig is.

Én még egy másik szempontot is figyelembe vennék.

A fürdőszobában, a vizes padlón állva, nem szívesen nyomkodok az arcomhoz egy kisgépet, amiből egy kilógó drót másik fele a konnektorban van. Veszélyes és kényelmetlen. Mindenképp tölthető, akkumulátoros készüléket vennék csak.

A Ni-Mh akkumulátorok olcsóbbak, azonban gyorsabban lemerülnek, üresjáratban is veszítenek töltöttségükből. Javaslom, hogy egy drágább modellt válassz, ami Lítium-ion akkumulátoros. A töltése jobb hatásfokú, valamint nem fog magától kisülni az aksi, amíg a készülék a fiókban áll.

Ma már az is alapvető elvárás, hogy egyszerűen folyóvízzel, csap alatt lehessen tisztítani az eszközt.

A Braun modellek 3-tól 5 vágóélig és különböző szolgáltatásokkal próbálnak piacot szerezni.

Bizonyára sokat tud a 200 ezer forintos modell, de otthoni használatra szerintem egy jó középúttal nem fogsz mellényúlni.

Tusi