Ahogy apad a kút vízhozama, úgy keresgetem a vízellátás különböző megoldásait. Az első és legkézenfekvőbb a csapadék összegyűjtése. A telkünk jól modellezi az ország vízgazdálkodásának problémáit. A klímaváltozás miatt a terület egyre szárazabb, az éves lehullott csapadék mennyisége évről-évre csökken. És a kevesebb mennyiség okozta problémát csak növeli a szélsőséges időjárás. Ha az éves csapadékmennyiség egy nap alatt esik le, annak legnagyobb része nem tud a talajba felszívódni. Egyszerűen elfolyik arra, amerre szabad utat talál. Mindez egy hegyen, ami főleg vízzáró agyagból áll, azt jelenti hogy egy felhőszakadás olyan, mint Mészáros Lőrinc: hömpölygő, vad sodrással mindent visz magával, ami nincs lebetonozva, óriási pusztítást végez a felszínen. Azonban két nappal később már csak a kiszáradt, katasztrófa utáni állapot utal arra, hogy ez a víz műve volt, mert a föld ugyanolyan száraz, mint előtte volt. A vízügyesek is folyton erről beszélnek, hogy az ország nem képes megtartani a rajta áthaladó vizet. A folyószabályozás is rontott a helyzeten. Bár szegény Széchenyi jót akart, de a gátak közé szorított, egyenesre ásott folyómederben csak átszalad a víz. A szabályozatlan folyó a tavaszi áradással a hegyekből lemosott értékes tápanyagokat szétterítette a Kis- és Nagyalföld medencéjében, a lassan felszívódó vízzel együtt, kiváló termőtalajt hagyva maga után.
De ez legyen a vízügyesek gondja! Nekem most a tetőre érkező vízmennyiséget kellene tárolni. Szép új tető, tiszta, sima felületére rengeteg víz érkezik egy nagyobb zápor idején. Az ereszcsatorna is kész, így minden adott, hogy összegyűjtsem a csapadékot.
Egy jó nagy ciszternát kellene építeni, kiásni, lebetonozni, szigetelni. Bőven hétszámjegyű beruházás. Lapozzunk! Lehet műanyagból is földbe tehető tartályt venni. Kiásni azt is kell. Alapozni úgyszintén. A tartály is több százezer forint.
Marad a szegény ember tartálya az IBC. Miért IBC? Intermediate Bulk Container. Egy raklapra tett, alumínium vázzal erősített műanyag tartály. Leggyakoribb változata 1 köbméteres, azaz 1000 literes. Mindenestül kb. 60kg, így két ember megfogja és oda teszi, ahova csak akarja.
Használtan 10-15eFt-ért láttam régebben. Hát akkor marad ez. Nézzük mennyi az új ára! 150eFt alatt már sehol nem látok. Uhhh. Ok. Jó a használt is. 50-60eFt. Itt-ott van 40-ért.
Mi van?!! Mi történt itt?
És megint egy kis politika.
Akit tud számolni háromig, az tudja, hogy amit a pávatáncos hazudik agymosott szavazóinak, az egy baromság:
A piaci ár feléért nem lehet semmit megvenni, nem lehet senkit tartósan arra kényszeríteni, hogy veszteséggel kereskedjen. Persze egy narancsszín gőzben párolt agytekervénynek logikus, hogy ha a Führer azt mondja nekem, hogy én fizessek azért, hogy bejárok dolgozni, azzal nincs semmi baj. Azért még maradt pár gondolkodó ember. Ha valamit a piaci ár feléért adnak, akkor pont kétszer annyit ér. Ha veszek 1000 liter gázolajat, amit garantáltan el tudok adni dupla áron, akkor csináltam 1000 x 480, azaz félmillió forint hasznot.
Csak kell egy tartály…
A felcsúti zsebnapóleon pedig nem mondta, hogy az apa férfi, az anya nő, a használt IBC tartály pedig 15eFt.
Viszik, mint a cukrot. Ha nagyobb a kereslet, mint a kínálat, mi történik? Hát persze. Föl is ment az ára.
Egy kamionra föltesznek 5db ilyen tartályt. Megtankolja az autót, visszaáll a sorba, közben fölszivattyúzza a tartályba a gázolajat. Újra teletankol…. Ez egy nap alatt két és félmillió forint nyereség. Legálisan. Az nem a kamionos bűne, hogy idióta vezetőket választ egy idióta ország (Copyright Ryanair).