Az emberek többsége nem mélyed el különösebben olyan dolgokban, amely érdeklődési körén kívül esik. Annyi információval bombáznak bennünket, hogy nem marad elég figyelem másra. A civilizáció kiszolgál bennünket, épp elég nekem a saját dolgaimat rendben tartani. A kenyér, amit reggelizni szeretnék addig érdekel, amíg eszem. Ha elfogy, rákerül a bevásárlólistára és legközelebb ha megyünk boltba, akkor majd hozunk. A szántóföld gondozásának, gabona termesztésének, az őrlésnek, a sütés tudományának is megvan a maga specialistája, szerencsére nem nekem kell még ezeket is megtanulni. Azonban annyi információ nekünk, laikusoknak is rendelkezésre áll, hogy a kenyérhez liszt, vagyis búza kell. Annak meg jó föld, napsütés és víz. Sok embernek meg sok búza kell, sok föld és sok víz. Ezt át lehet látni, zsigerből érzi mindenki.
Az energia, ami az egész civilizációnkat működteti már sokkal nehezebben elképzelhető. Mennyi energia kell ennyi föld szántásához, a búza szállításához, őrléséhez és sütéséhez? Sok. De az energiát nem “érezzük”, nem látod magad előtt a végtelen földterületet, ami több millió embert élelemmel ellát.
Majd’ 10 évvel ezelőtt láttam egy érdekes videót, amit még mindig megtaláltam.
Mennyi energia kell egy vékony szelet kenyér aranybarnára pirításához?
0.021kWh. Én 35.3Ft-ot fizetek 1 kWh energia elhasználásáért. Azaz 35*0.021=0,74.
74 fillérbe kerül egy szelet kenyér pirítása.
Nézzük meg, hogy egy olimpiai bajnok tud-e ennyi energiát előállítani:
Ez egy szelet piritós volt. A kávéfőzőnk háromszor ennyi energiát fogyaszt. A porszívó négyszer ennyit. A világ 8 milliárd embere akar vizet melegíteni, sütni, mosógépet használni.
Ennyi energia tárolása nem olyan probléma, amire “jön majd egy Heuréka — azaz egy ötlet, amire eddig senki nem gondolt — és megoldják”.
A tengerek felmelegedése és az abban felhalmozódó energiatöbblet sem olyan probléma, amit majd a tudósok kitalálnak, beledobnak egy tablettát a tengerbe és minden rendbe jön.
Ilyen szintű energiafelhasználás olyan folyamatokat indít be a földön, ami szerintem sokkal súlyosabb következményekkel jár annál, hogy “majd a tudomány ezt is megoldja” – legyintéssel ezt lesöpörjük az asztalról.