Skip to content

Infláció és valuta

Van egy egyszerű problémakör, amit nem teljesen értek. A nemzeti valuta értékének és az inflációnak az egymásra-hatását olyan misztikumként kezelik, amit mi, földi halandók úgysem értünk meg.

Megpróbálom egy példán keresztül megvilágítani a kérdést.

Tételezzük fel, hogy van egy nemzeti valutánk, legyen a neve forint. A gazdaságban keringő pénzmennyiség alapján a piac egy tojás értékét 100Ft-ban határozta meg. Tehát ha kapok 1000Ft-ot, abból pont 10db tojást tudok venni a boltban. Megtanuljuk, használjuk. Mindenkinek nyilvánvaló, hogy mennyit ér 100Ft. Pont egy tojásnyit.

Tételezzük fel, hogy van egy szomszéd állam, ahol fabatkában számolják a gazdaság értékeit. Náluk egy tojás ára pont egy fabatkát ér. Ha 1 fabatka értéke pont egy tojás árának felel meg, akkor két állam közötti kereskedelem is egyszerű matematikára épül:
1 tojás = 1 fabatka = 100Ft

Azaz 1 fabatka pont 100Ft értéket képvisel. Tehát ha át akarok menni vásárolni a szomszédba, be kell váltanom a forintjaimat fabatkára. Minden 100Ft-om után kapok 1 fabatkát, ami pont annyit fog érni ott, mint itt a 100 forint.

1 fabatka = 100Ft

Szerintem eddig nincs benne semmi érthetetlen, már túlragoztam a példát.

De most jön egy kis csavar.

A hazai gazdaságban egy nagyon erős inflációs hatás jelentkezik, 100%-os lesz az infláció. Ennek végeredményeként már nem 100Ft-ba kerül egy tojás, hanem 200Ft-ot kell adnom minden egyes darabért.

A szomszédban, ahol nem volt infláció, továbbra is 1 fabatkáért lehet megvenni 1db tojást.

Akkor logikusan hány forintot kell adnom egy fabatkáért, ha át akarok menni vásárolni?

Ha 1 fabatka = 1db tojás = 200Ft

Akár a tojást ki is hagyhatom most már a képletből.

1 fabatka = 200Ft

Vagyis a két állam közötti inflációkülönbség nem egy az egyben fog a valutakonverzióban jelentkezni?

Ha kisebb a valuta átváltásnál jelentkező többlet, mint az infláció, akkor a kereskedelem hamar kihasználja a különbséget. Ha 150Ft-ért kapok 1 fabatkát, akkor gyorsan tudok profitálni abból, hogy a 150Ft-os fabatkáért vett tojást itthon 200Ft-ért el tudom adni.

Ergo: az infláció mértékével arányosan fog a nemzeti valuta elértéktelenedni.

Teljesen logikusnak látszik, hogy minden megtakarított forintomból fabatkát szeretnék vásárolni, ha szeretném értékállóságát minimális szinten biztosítani.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük