Skip to content

Apple és MNB

Múlt hét szerdán csak egy apró hír jelent meg a médiában. Az Apple jogosulatlan levonásokkal terhelte meg a felhasználók számláit.

Olvasom a Magyar Nemzeti Bank közleményét: “A hiba következtében a magyar ügyfeleknél június 26-án 18-20 óra között mintegy 780 000 jogosulatlan terhelés történt több mint 2 milliárd forint értékben.”

forrás:https://www.mnb.hu/sajtoszoba/sajtokozlemenyek/2024-evi-sajtokozlemenyek/az-ugyfelek-haladektalan-kartalanitasara-szolitja-fel-az-mnb-a-bankokat

A szuper biztonságosnak tartott Iphone és Machintosh az Apple fejlesztőinek terméke. Rajtuk kívül senki nem tudja, milyen program fut adott esetben a telefonokon meg a gépeken. Egyik percről a másikra el tud lopni 2 milliárd forintot. Bármit megtehet, hiszen egy adott programmodul fejlesztése 3 vagy 4 programozó feladata. Akár külsős, indiai ember is lehet. Megírja, lefordítja és lejelenti, hogy kész. Ott jó esetben letesztelik. Azt csinálja-e a modul ami a feladat volt. Ha a program elvégzi amit kell, nem vizsgálják tovább. Nincs kapacitás arra, hogy sorról-sorra végignézzék, mit, hogyan és miért csinál. És hogy miket csinál még.

Egy kirívó példa volt a Microsoft Excel táblázatkezelő programja. A táblázatkezelő egy elég jól körbehatárolt feladatsort jelent: vannak sorok és oszlopok, amikbe adatokat írnak, listáznak és mindenféle számolást végezhetnek az egyes cellákban szereplő értékekkel. A programban mégis el tudtak rejteni egy komplett 3 dimenzióban megjelenő repülőgép-szimulátort! Egy titkos billentyűkombináció leütésével, az unalmas táblázat eltűnt a képernyőről és egy színes, hegyekkel és völgyekkel tarkított táj fölött irányíthattuk képzeletbeli repülőnket. Mondanom sem kell, egy ilyen programot nem lehet pár sorral programozni. Az egész repülőgép-szimulátor átment minden ellenőrzésen, a teljes gyártáson, kiadták és gyártottak belőle több millió CD-t. (Akkor még az internet gyerekcipőben járt, a felhő pedig az égbolton található vízgomolyagot jelentette.)

Az Excel program forrása a Microsoft szellemi tulajdona, zárt, rejtett és senki nem láthatja. Csakúgy, mint a Coca-Cola receptúráját.

Mi fogyasztók, pedig elfogadjuk. Megkapom a programot, ami igazából egy lezárt doboz, nem tudom mi van benne és mit fog igazából csinálni. Én, mint vevő, csak egy dolgot tehetek: megnyomom a doboz tetején lévő nagy piros gombot. Aztán meglátjuk mi fog történni. Vagy felrobban valahol valami, vagy ellopnak 2 milliárd forintot. Bármi megtörténhet.

És ilyen zárt, ellenőrizetlen programok felügyelik az atomreaktorokat, az interkontinentális rakétákat, a teljes pénzügyi szektort, illetve most már az egész világot, hiszen az IoT és felhő gyakorlatilag minden fölött kontrollt gyakorol.

Az Open Source Foundation, a szabad forrású alapítvány pedig a legtöbb ember számára ismeretlen fogalom.

Hány milliárd forintot kell még ellopni, hogy felébredjünk? Hogy visszaszerezzük az irányítást életünk felett?

1 thought on “Apple és MNB”

  1. Pingback: 2 milliárd újra – Tusiblog

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük