Pogátsa Zoltán: Digitális kapitalizmus könyvét is elektronikus formában vásároltam meg. Ami az internet születését megélő generáció számára egy teljesen életidegen érzést vált ki. Hiszen az internet az maga az emberi közösség, a megosztás, a nyílt információáramlás színtere. Miért fizessek valamiért, ami egyébként ingyen is letölthető? Azonban most nem a becsületkassza létező fogalmáról akartam értekezni.
A tőkefelhalmozás és annak gazdasági, piaci és társadalmi hatását legátfogóbban először Marx fogalmazta meg. Thomas Piketty francia közgazdász már egy sokkal szélesebb és több adatelemzésre épített látleletet adott a „Tőke a 21. században” címmel magyarul is megjelent könyvében.
Részese lehettem az internet tényleges elterjedésének kezdeti szakaszának, amit az internet születésének is mondhatunk. Ami azért keveseknek adatott meg az emberiség történelmében. Az emberi tudás koncentrálása, a közös feladatok együttes megoldása, az együttműködés korlátlan módjai, a szabad forrású programok óriási lehetőségként ragyogtak előttem. A hálózaton megvalósuló teljes egyenlőség, a szabad információáramlás mérhetetlen váltást jelentett nekünk, akik a proletárdiktatúrában szocializálódtunk. A keleti blokk állampolgárainak még jelentősebb változást hozott ez a rendszerváltással majdnem együtt érkező technológia. Csak egy példát mutatok az éles kontrasztot megértendő: nekem teljesen természetes volt, hogy ha netalán birtokunkba került egy fénymásológép, akkor azzal be kellett mennem a rendőrségre, ahol nyilvántartásba vették, adtak egy minden oldalon lepecsételt és sorszámozott könyvet, amit folyamatosan vezetni kellett, hogy mikor, mit és hány példányban másoltunk.
A hálózaton mindenki egyenrangú tagként van jelen. Amikor csatlakozom a hálózathoz, én is pont olyan címet kapok, mint a legnagyobb oldal, és én is megoszthatok akármit saját weboldalamon, mint az akkori Népszabadság vagy a New York Times. Mindenki teljesen azonos feltételekkel lesz látható és elérhető az interneten. Ráadásul ehhez olyan eszközök és programok állnak rendelkezésre, amit a szabad világ alkotóközössége alkotott pont azért, hogy mindenkihez eljusson és mindenki szabadon, minden kötöttség nélkül használhassa.
Ez a lehetőség egy szép új világ megteremtését volt hivatott elérni.
A technológia alapja most is ugyanaz. A hálózaton futó információcsomagok egyenértékűek, a tusiblog.hu címe nem alacsonyabb rendű az origo mocsokáradatánál.
Hogyan tudott a tőke ezeken a technológia alapokon mégis pont olyan kizsákmányolóan egyeduralkodóvá válni, amit most tapasztalunk? Miként folyt át a világ pénzügyi és gazdasági monopóliumok valósága a digitális és virtuális térbe?
A kapitalizmus működési modellje miként tarolja le még a szűz, ártatlan virtuális világot is?
Pogátsa Zoltán óriási háttérinformációk birtokában, a lehető legobjektívebben mutatja be a kapitalizmus működéséből adódó piaci egyeduralmak kialakulását.
A pontos diagnózis felállítása után mutat olyan lehetőségeket is, amik nem a rendszer alapját rengetik, hanem a továbbélésre adnak megoldásokat.
Ezek egyike a feltétel nélküli alapjövedelem. Ami nem egy olyan utópisztikus elképzelés, mint a kommunizmus, amihez már minden résztvevőnek egy olyan erkölcsi magasságban kellene lennie, ahol nem él vissza a közösségi szabályok kijátszásával.
Az egész könyv nekem nagyon érdekes volt, de egy nem túl hosszú részt jelszóvédelemmel idemásolok: A feltétel nélküli alapjövedelem szükségessége. A szerző munkáját tisztelve nem szeretném publikussá tenni, így csak közvetlen családtagjaim és barátaimnak mondom meg a jelszót, amivel az oldal védve van.