Skip to content

Ember-Állat párbeszéd

A környezetünkkel kialakított szorosabb kapcsolat egy fantasztikus világot nyit meg a szemlélődő ember számára. Az erdei sétáink kötelező menetrendjéhez már hozzászoktak a szomszédaink és az állatok is. Két gerlepár is üdvözöl és érdeklődve figyelnek minket ha odaérünk. A feketerigókkal kissé távolságtartóbb kapcsolatban vagyunk, de határozottan érzem, hogy felismernek és megkülönböztetnek minket. Pont tegnap történt egy nagy dráma, ami miatt közös szálon futott az életünk néhány percig. A kertbe kilépve a feketerigó éktelen ricsajjal kiabálva odajött hozzám panaszkodni. Hangosan kiabált mellettem és láthatóan követelte hogy menjek arra, amerre vezet. Fölmentünk az útra, ahol Ekci, a szomszédunk cicája cincálta a tollasodó, de már élettelen fiókát. Ő a zsákmányát féltve gyorsan besurrant az autó alá, a rigó pedig a bodza ágairól perelt velem. Azt nem mondom, hogy értettem minden szavát, de éreztem a fájdalmát. Nem tudtam megvigasztalni. Pedig szívesen segítettem volna neki, de már elkéstünk.

Pár évvel ezelőtt, egy csikorgó hideg téli napon a cinegék próbáltak velem kommunikálni. Mikor elindultunk, a cinegék hangos ricsajjal követték lépteimet, körbevettek és szinte rám szálltak. Jól esett a közeledésük, de nem értettem a céljukat. A kis csapat olyan zsivallyal vett körbe, hogy teljesen elterelte a figyelmemet, nem néztem a lábam elé. Véletlenül léptem a pocsolya jegére, amit korábban gondosan kerültem: olyan érzés, mintha tönkretennék valamit, szétrombolnám a gondos jégkristályok alkotását. Azonban akkor hangos reccsenéssel merült el bakancsom sarka a feltörő vízben. A kis madárcsapat pedig azonnal lecsapott. Pont ezt akarták elérni! Szomjasak voltak, de a vastag jeget csak én tudtam feltörni nekik, ami az iható víztől elzárta őket.

Az ember és az állat közötti kapcsolatfelvételnek egy még érdekesebb példájára találtam a most olvasott könyvemben.

Az észak-mozambiki hatalmas Nyasza Nemzeti Rezervátum 42 000 négyzetkilométeren terül el, amelyen szavannák, erdők és vizenyős területek váltják egymást. Ez a régió már évszázadok óta közismert az itt termelt méz minősége miatt, amely a yaók számára, akik a vadmézet a baobab- és egyéb magas fák ágai között gyűjtik, egyszerre a legfontosabb táplálék és a legértékesebb termék. Ám ehhez a munkához szükségük van egy kis segítségre, hogy a fészkeket meg tudják találni, mert azok sokszor a fák magasabban lévő ágai közt rejtőznek.


A Nyasza egy másik lakója a feketetorkú mézkalauz – egy kis testű, barna madár, jellegzetes rózsaszín csőrrel. A mézkalauzfélék különleges tulajdonsággal rendelkeznek: képesek megemészteni a méhviaszt, amely gazdag tápanyagforrás. Ám a vadméhek fészkei kívülről kemények, és nehéz a falukat feltörni, az ízes viaszt jól védi. Ezért megtanultak segítséget kérni.
Amikor a szavannán emberekkel találkoznak, a mézkalauzok sajátos hangot adnak ki, amely különbözik a szokásos párzási vagy területfoglaló hangjaiktól, ezzel hívják fel magukra az ember figyelmét. (Az éhes madarak akár el is repülnek a yaók táboraiba, hogy közvetlenül elhívják őket.) Ha sikerült felkelteni a vadász érdeklődését, a mézkalauz szálldosni kezd fáról fára, folyamatosan hívogatja a mögötte haladó embert. Amikor olyan fához ér, amelyben méhviasz található, várakozásteljesen leül egy közeli ágra – ahol akár a vadász nyilai is elérnék. De míg a yaók rendszeresen vadászszák a hasonló méretű madarakat a húsukért, a mézkalauzokat nem lövik le; ehelyett együttműködnek velük. A madarat követve megtalálják a méhfészket, felmásznak a fára, kifüstölik a méhrajt, feltörik a fészket egy szekercével, hogy megszerezzék a benne rejlő mézet. És ha ők megszerezték, amit akartak, a mézkalauz is nekiállhat lakmározni a méhviaszt és a megmaradt méhlárvákat.
Az ember és a madár közt kétirányú kommunikáció folyik. A yao mézvadász is keresi a mézkalauzokat, és megkülönböztetett hanggal csalogatja őket: a pergetett brrr hangot időnként egy-egy lihegő hümmögéssel szakítja meg:
Brrrrr-hm
Brrrrr-hm
Brrrrr-hm
A kutatók, akik több másikkal együtt felvették és lejátszották az erdőben ezt a hangot, azt vették észre, hogy az a yao vadász, aki ezt a brrrrr-hm hangot adja ki, kétszer akkora eséllyel talál mézkalauzt maga mellé munkatársnak, mint az, aki más hangot kiadva próbálja magához csalogatni őket. Ez több, mint egyszerű hang: specifikus hívás, amit akár szónak is nevezhetünk, mert a madarak ekként ismerik fel. Ráadásul az a vadász, aki mézkalauzzal társul, ötvennégy százalékos valószínűséggel talál méhfészket, ezzel ellentétben az, akinek nincs segítsége, csupán tizenhét százalékos esélyre számíthat – ami mutatja, hogy az együttműködés nyilvánvaló előnnyel jár mindkét résztvevő számára.

1 thought on “Ember-Állat párbeszéd”

  1. Mi is tapasztaltuk téli madáretetéskpr. Mikor reggel nem időben tettem ki napraforgó magot, vagy dél körül elfogyott, először értetlenkedő ide-oda röpdösés kezdődik, majd ha kinyitjuk az ablakot a nagyon közeli fenyőfára települ át a csapat. Régebben cinkék, züldikék, idén télen a tengelicek szabályosan elfoglalták az etetőt, olyanok voltak mint mi, ha már nem ettek, akkor is ültek benne és ha, cinke vagy zöldike közelített elzavarták. De a nagyobb testűek a kisebbeket is.
    Szóval tisztes távolban várakoznak, szabályosan végignézik, amíg megtöltjük az etetőt, aztán ablak becsuk, de még előtte halljuk a máskor nem használt füttyentést, hogy hahó srácok újra van kaja!
    Most már csak az a kérdés és ezt a tudomány még nem magyarázta meg, vagy csak a szkeptikus fejem nem érti, mert nem olvastam elég tanulmányt, hogy hogy a fenébe mi kezdtünk el beszélni, írno, olvasni és a többiek miért nem, hisz ők is ugyanúgy tudnak kommunikálni, érzelmet kifejezni, “érezni” nagyon egyszerűen gondolkodni. Bár az, hogy összerakják a cinkék, hogy te rálépsz > pocsolya beszakad > lehet inni, hát….nem hinném, hogy “primitív” gondolkodás lenne. Néha az az érzésem sok ember nem képes ennyi elvonatkoztatásra. Most hagyom abba e szép témát, mert nem akarok eljutni a magyar választóhoz…már eljutottam:)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük