Skip to content

Hatalom

A hatalommal rendelkezőket természetszerűleg veszi körbe a nyerészkedők és a kiszolgálók csapata. Az autoriter rendszerek működési modelljébe ez „gyárilag” bele van építve. A döntéshozó körül azok az emberek fognak megmaradni, akik egyetértenek vele, illetve pontosan megegyező elveket tükröznek vissza. Ezzel automatikusan szigetelődik el minden más információtól és ellenvéleménytől. Az így létrehozott buborék pedig egyre távolabb kerülhet a valóságtól. A demokrácia és a néphatalom próbál olyan eszközöket beépíteni az irányítási rendszerbe, ami igyekszik meggátolni az ilyen típusú elrugaszkodásokat.

A néphatalom és a szabadság fellegváraként szokták az Amerikai Egyesült Államokat emlegetni. A Függetlenségi Nyilatkozat és az amerikai alkotmány eszméi mintaértékűek a mai napig. Az előjogoktól mentes és a megkötésektől felszabadított alkotó emberek a világ legerősebb államát teremtették meg. A liberális gondolkodás által egy közösség minden tagja hozzá tud tenni valamit a megteremtett értékhez a vallásától és a származásától függetlenül.

Ezek az elvek.

De akkor hogy tudott hatalomra kerülni egy ilyen figura, mint Donald Trump? Sok véleményt hallani, sokan említik, hogy kell egy ilyen bohóc a tanulatlan néptömegeknek. Valóban a szavazatok többségét a „fly-over-country” elszegényedő, manipulálható lakossága adta.

A republikánus párt mögött álló gazdasági lobbinak pedig kellett egy irányítható figura.

Talán.

Azt gondolnám, hogy Elon Musk, mint a világ egyik leggazdagabb embere, már nem igazán kiszolgáltatott egy ilyen politikai bábnak. Inkább őt is abba a csoportba tenném, akik hátulról erősen kézben tartják a törvényhozókat. Azonban az ő egója nagyobb annál, hogy szürke eminenciásként élvezze vagyona és hatalma erejét. Egy médiajelenségként erősen meghatározó jelenléttel képes mind gazdaságot, mind a piacokat is befolyásolni.

Az orosz invázióról kialakított egységes nemzetközi állásponttal szembemenő Trump azonban nem egy megfontolt, bölcs elveket sugalló megjelenést tükröz. Nem érzékelem benne a háttérlobbi hatását. Inkább tűnik egy meggondolatlan, baromságokat beszélő embernek.

Elon Musk pedig, mintha ennek az embernek akarna a kedvében járni. Korábbi elveit maga mögött hagyva, legutóbbi nyilatkozatában már gúnyosan beszél Ukrajna honvédő harcáról. Mintha egy megfelelési kényszer lenne az aktuális vezető felé. Vagy csak túlgondolom.

https://www.yahoo.com/news/musk-mocks-zelensky-comments-ukraines-140340491.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük