Igen, hosszú ó-val. Mert nem az egyik legnagyobb magyar pénzszivattyúra gondoltam, hanem a régi, kémiában tanult kifejezésre, az anyag mennyiségére. A mól valójában csak egy állandó, egy szép nagy szám: 6,02214076·1023.
Ezt le is írom, mert látványos az a sok nulla:
602 214 076 000 000 000 000 000.
Ennyi darab atom van egy gramm hidrogénben. 1 gramm az egy kockacukor egy negyede. Ilyen mértékegységekkel már tudunk gondolkodni és számolni, mert a környezetünkben ilyen méretarányokról beszélünk.
Ugyanennyi darab szilícium atomot leszámolva és mérlegre téve 28 grammot fog nyomni. Ez kb 7 darab kockacukor súlya.
De miért pont a szilíciumot hoztam példának? A szilícium félvezető tulajdonságait felhasználva készítenek belőle integrált áramköröket, amik olyan aprók, hogy morzsának vagy szilánknak fordítható szóval jellemezhetjük a chip angol jelentését. Tajvanban már idén megkezdik a nagyüzemi gyártását a 2 nanométer rétegszélességű chipeknek. Vagyis egy tranzisztor mindössze kb. 50 db szilícium atomból áll. Fentebb pedig 602 214 076 000 000 000 000 000 darabról volt szó! Azért az baromi pici. Egy Covid vírus mérete kb 100 nanométer.
A SARS-CoV-2 vírus. Ez 50-szer nagyobb, mint egy tranzisztor a legújabb chipeken.
Az emberi vörösvérsejt kb. 7000 nanométer. Ami 3500 darab tranzisztor méretével egyenlő…
De meddig lehet még csökkenteni ezeket a mikroáramköröket?
Az a definíció, hogy a réz vezeti az áramot csak úgy értelmezhető, hogy van legalább 2 db réz atomunk és megvizsgáljuk, hogy át tud-e menni egy elektron az egyikről a másikra. Ez a két atom már egy elvi határ. De azt mondják a tudósok, hogy gyakorlatilag 5-6 darab atomnál kisebb anyagdarab már nem feltétlenül fog úgy viselkedni ahogy elvárnánk, így ennél a méretnél nagyobb sűrűséget már nem lehet ezzel a technológiával elérni.
Azonban ma már nem az atom jelenti az anyag legkisebb bonthatatlan egységét. A kvantumszámítógépek megjelenésével nem csak számítások sebessége fog robbanást okozni az informatikában, de az anyag és energia megjelenési formáinak értelmezése is alapjaiban fogja megváltoztatni a világról alkotott képünket és az információ kontra energia már-már filozófiai kapcsolatát.
források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3l