Tudom, tudom. Mindig ez van. Hogy ez hihetetlen! Hogy ez fantasztikus. A legfrissebb könyvélménytől gyakran érzem az a vágyat, hogy megosszam az élményt és elolvastassam másokkal is.
Yuval Noah Harari, mint több olyan tudós, aki hajlandó az elefántcsonttoronyból nekünk, halandóknak megnyilatkozni, rengeteg kritikát kap kollégáitól. A szűk, szakmai elit finnyásan tekint azokra, akik képesek kommunikálni a körön kívül álló laikus közönséggel. Ugyanezt a populista bélyeget ragasztották másik kedvenceimre, Richard Dawkinsre és Stephen Hawkingra bestsellereik sikere után.
Nem vagyok sem filozófus, sem történész. De maradt bennem kíváncsiság. Sok minden érdekel, és még mindig boldogsághormon áramlik a vérembe, amikor egy összefüggés egyszer csak megvilágosodik számomra. Szerencsére olyan világba születtem, ahol információból aztán van bőven, így csak az általam befektetett idő és energia határozza meg hogy mennyit áldozok ennek az élvezetnek. Meg persze a szürkeállományom. Aminek a kapacitása elég szűkre szabott és mint a túlhasznált merevlemezen, folyamatosan hibás szektorok jeleznek olvasási hibát…
De ebben a posztban Harari gondolatairól szerettem volna írni. Akire történész létére a mesterséges intelligencia szakértőjeként tekintenek. Talán azért, mert olyan ismeretanyaggal rendelkezik már, amivel messze nagyobb perspektívából képes rálátni azokra a folyamatokra, amit egy tanulatlan elme csak megél és elfogad olyannak, amilyen.
Eszembe jut középiskolás osztályfőnököm, aki történelmet tanított. Első órán feltette nekünk a kérdést: Miért tanulunk történelmet? Nem, nem azért mert érettségi tárgy. Nem azért mert kell az egyetemen. Abban a poroszos, egypártrendszerben felügyelt oktatási rendszerben már a kérdés felvetése is merész volt. Majdnem egy teljes tanórát elbeszélgetett velünk. Végül felírtuk a füzetünk első oldalára: „Történelmet azért tanulunk, hogy tanuljunk elődeink hibáiból.”
A könyv olvasása juttatta ezt eszembe.
Harari végigvezet a technológiai vívmányok használatának veszélyeiről és a társadalomra gyakorolt hatásairól.
És most itt van az AI (Artificial Intelligence), azaz az MI (mesterséges Intelligencia).
Nem is tudom mit írjak még anélkül hogy szerzői jogokat sértenék, vagy spoilereznék. Egy biztos, hogy most és itt egy forradalom küszöbén állunk. Rajtam és rajtad múlik, hogy az atomhasadáshoz hasonlítva egy nukleáris háború vagy egy óriási energia utánpótlás vár ránk.
Az unokáink és az emberiség léte a tét, a döntés pedig a MI kezünkben van. Még itt a többes szám első személyre gondoltam, nem őrá….