A mai kormány megfellebezhetetlenül erősen jobboldalinak definiálja önmagát. Miáltal szavazóbázisa is a jobboldali ideológiát tartja önmagához közelállónak.
De miként határozhatom meg önmagam, hogyan jellemezhetném saját elveimet és a hozzám közel álló eszmeiséget?
A történelmi ismereteim finoman fogalmazva is kívánnivalót hagynak maguk után. De az internet tudáshalmaza itt is tökéletes mankóként szolgálhat: a ChatGPT és a Google is rengeteg választ kínál, ha a jobb- és baloldal eredetére és meghatározására vagyok kíváncsi.
A rengeteg válasz közül Harmat Árpád történelemtanár munkáit elég hitelesnek fogadtam el, tekintve, hogy rengeteg oktatási portál hivatkozik munkáira. Középiskolai szinten megfogalmazott cikkei a legtöbb írni-olvasni tudó számára nem jelentenek komoly kihívást.
Nézzük ő miként definiálja egy baloldali érzelmű ember gondolkodását:
Aki ma baloldali, az a következő öt állásfoglalást illetően egyértelműen
vélekedik:
- Szociális érzékenység, együttérzés és empátia mások
kiszolgáltatottsága és szegénysége iránt.- Meggyőződés arról, hogy az államnak feladata törődni
a leszakadozókkal, a szegényekkel, és feladata – megfelelő gazdasági
körülmények biztosításával, és egyéb eszközökkel – segíteni abban, hogy a
dolgozni akarók munkához tudjanak jutni, mert felelőssége van az EGÉSZ
társadalommal szemben. Hit abban, hogy az államnak igazságos
adórendszerrel kell biztosítania, hogy a lakosság a közterheket a
különböző jövedelmi szinteknek megfelelően tudja fizetni.- Nyitottság a világra, így nemzeti helyett
kozmopolita gondolkodás, melyben a más nemzethez tartozók nem
ellenségek, ahogyan nem ellenség az Európai Unió sem. A gyűlölködés és
az emberek egymás ellen uszításának elítélése.- Demokratikus gondolkodás, vagyis meggyőződés arról,
hogy a törvényeket széles társadalmi egyetértésben kell megalkotni a
szakszervezetek, a dolgozó emberek, az ellenzéki pártok és civil
mozgalmak bevonásával, miközben maximálisan biztosítani kell az emberi
(polgári) jogokat!- Határozott vélemény arról, hogy az emberek
méltóságukban és jogaikban alapvetően egyenlőek, így az autokratizmus,
diktatúra, a tekintélyelvűség, és a születési jogon, vagy egyéb, nem
akaratlagos tényezőkön nyugvó megkülönböztetés és negatív diszkrimináció
teljes elítélése!
forrás: Harmat Árpád: A jobb- és baloldal eredete és története
A parlamenti ülésrendből eredeztetett politikai oldalak elég jól körvonalazzák, hogy jobb oldalon a ültek a nemesek, a kiváltságokra alapozott gazdagok képviselői. Míg baloldalon az egyenlőségre törekvő, szegényebb munkások és parasztok által delegált képviselők. Ez körülbelül a mai társadalmi viszonyokra leképezve azt jelenti, hogy a jobboldal a tőke, a vagyonos elit, a nagyvállalati részvények tulajdonosi körét takarja. Míg a másik oldalon azok ülnek, akik kénytelenek munkaerejüket piacra dobva, munkával megteremteni a napi megélhetéshez szükséges javakat.
Matematika alapon azt gondolnám, hogy ha a világ vagyonának 90%-át egy maroknyi csoport birtokolja, miközben a maradék 10%-on osztozik a Föld népességének 95%-a, akkor egy szabad választás könnyen megboríthatja ezt az aránytalan vagyoni elrendezést. Hiszen Bill Gatesnek és Mészáros Lőrincnek is csak 1-1 db érvényes szavazata lehet a többi, milló, bérből és fizetésből élő, kiszolgáltatott szavazóval szemben.
Vajon miért szavaz egy béréből egyre nehezebben megélő ember, vagy egy nyugdíjából éhezésig és fagyoskodásig kisemmizett választó arra, hogy még több pénz áramolhasson a nagytőkések számlájára és még kisebb maradékon osztozhassanak a kisemmizettek? Egy jobboldali kormány a nagytőke érdekeit fogja előnybe részesíteni a dolgozó tömegekkel szemben. Megvétózza az egységes vállalati minimáladót, a multik kedvére téve állami kedvezményekkel és adókedvezményekkel szolgálja ki a profitszerzés minél kedvezőbb feltételeit. A bérből élők terhére pedig kiveszi az alkotmányból a társadalombiztosítást, eltörli a munkanélküli segélyt, a szakszervezeteket, leépíti az oktatást, ezzel még jobban megnehezítve a társadalmi rétegek közötti átjárhatóságot.
Ahogy beszélgetésbe elegyedek emberekkel, az ideológia meggyőződés sokkal összetettebb és kevésbé átgondolt érvekre épül. A választójoggal rendelkező állampolgárok döntő többsége inkább érzelmi alapon választ magának oldalt. Ma pejoratív tartalommal bír a szabadságpártiság, a liberális gondolkodás, vagy a tolerancia szavak említése. A baloldaliság, a propagandának köszönhetően ma már szinte teljes társadalmi megvetést eredményez. Ma még csak szégyen együttérzésemet kifejezni az elesettekkel és hátrányos helyzetűekkel, holnap már talán bűnnek számit. A göbbelsi propaganda valóban működik. Folyamatos ismételgetése a hazugságoknak képes teljesen leépíteni a kritikus gondolkodás mechanikáját, és az alanyok boldogan vetik alá magukat az őket megvédő vezér védőszárnyai alá. Millió megvezetett ember bizonyitja a harmadik évezredben a demokrácia alapvető működési hibáját. A manipulálható tömeg képes saját érdekeit nem felismerve szavazni, vagy apolitikusan még a négyévenkénti döntésről is lemondani.