Extrém magas UV-sugárzásra figyelmeztet a telefonom. Ezt már ugyanolyan fajsúlyú riogatásnak veszem, mint a vörös kódú hőségriasztást. Mindennapos fenyegetés már nem vált ki félelmet senkiből.
De hogy mi is az az UV, arról a legtöbb embernek nincs elképzelése, vagy csak valami halvány, ködös fogalomként dobja a többi médiában hallott szógyűjteményébe a liposzóma mellé.
A hang, a fény, de maga az anyag is az energia különböző megjelenési formái. Az energia pedig maga a mozgás, a rezgés, a keringés és hullámzás. A levegő hullámzását a fülünkben lévő dobhártyával tudjuk érzékelni. Ezt a mozgást mi hangnak hívjuk. Minél nagyobb ütemben rezonál egy tárgy – amit a levegő hullámként eljuttat a dobhártyánkhoz –, annál magasabb hangnak érzékeljük. Az emberi fül csak azokat a rezgéseket hallja, amik másodpercenként 20-nál többet rezegnek de nem többet, mint 20.000. A levegő képes másodpercenkét 25 ezer rezgést is továbbítani, de azt már csak a denevérek hallják. A hang tartomány elnevezést azonban mi, emberek jelöltük ki önkényesen, nem a denevérek, ezért mi azt a tartományt már ultrahangnak hívjuk.
A rezgő hangvilla energiasugárzása, ahogy a mozgási energiáját átadja az őt körülvevő levegőnek, elég jól értelmezhető a földi jelenségeken nevelkedett agyunk számára is. Az elektromágneses energia és sugárzás sok hasonlóságot mutat a hangvillával vizualizált jelenséghez. A kisugárzott energia, ami elektromágneses hullámokkal terjed, és pont úgy jellemezhető mint a hanghullám fentebb említett tulajdonságával: milyen gyorsan rezeg. A rezgésszám alapján a szemünkkel érzékeljük ezt a sugárzást. Ahogy a hangok mélységét és magasságát meg tudjuk különböztetni, úgy a fény frekvenciáját is. A rezgésszám, azaz a frekvencia dönti el, hogy milyen színűnek látjuk. És milyen váratlan fordulat: itt is csak egy szűk szeletét érzékeljük a szivárvány színeiből. Bár a méhek például más tartományban látnak, a fény tartományfelosztását is mi, emberek definiáltuk. Ami az általunk látható tartomány alatt van, vagyis a vörös alatt, azt infravörösnek hívjuk. Ami pedig a felső tartomány fölött, azaz a viola szín fölött, arra meg ultraviolaként hivatkozunk.
A gyertya lángja egy kis rész látható fényt sugároz a környezete felé, ami a romantikusabb felünkre megnyugtatólag hat. A kanócban oxidálódó paraffin azonban nagyrészt nem látható tartományban sugároz energiát. Az infravörös tartományban sugárzott energiát nem látjuk, de azért mégis érzékelni tudjuk. Nem, nem egy hatodik érzékkel. Az infravörös nagy energiát tud átvinni, amit mi hőnek érzékelünk. Most már összeállt, hogy miért infralámpa az a pirosas izzó, amivel a füledet melegíted? Egy kevés látható vörös fény mellett, nagy energiájú infravörös fénnyel melegíti azt, amire rávetítesz vele.
De poszt címe nem infravörös, hanem ultraviola.
Miért olyan különleges fény az ultraviola? Amit ugyanúgy nem látunk. Ez a fajta elektromágneses sugárzás is energiát szállít. Ebből azonban jóval kevesebb érkezik a földfelszínre. A Föld erős mágnesezettsége folytán egy olyan erőtér veszi körül bolygónkat, ami ezt a fajta sugárzást is eltéríti.
Ami mégis becsapódik, annak is nagy részét elnyeli az ózonréteg.
Ezért itt a földi élővilág úgy alakult ki, hogy az UV nélkül is köszöni szépen, jól prosperál. Olyannyira megvan nélküle, hogy nem is edződött hozzá túlságosan. Az UV fénnyel érkező energia roncsolja a szerves anyagokat, módosítja a DNS szerkezetét, stb. A bőrünk is védekezik ellene, gyorsan sötét pigmenteket termel, hogy ez a káros fény ne érje a lágyabb szöveteket.
A barnulás és a D-vitamin termelés összefüggésére most nem térek ki, de engem még gyerekként – teljesen jó szándékból –, otthon is, és az óvodában is erős UV-fénnyel bombáztak, abban a reményben, hogy az angolkór elkerüljön.
Ma már tudjuk, hogy az evolúciós környezetünkben az UV nem pozitív szereplőként játszott szerepet. Védekezünk ellene, de a védekezést nagyban ráhagyjuk Földanya különleges képességeire.
A kultúránkban azonban olyan mély nyomott hagyott az ipari forradalom gyáraiban, bányáiban és a szmogban angolkórossá vált emberek és a riviérán barnára pirult gazdag aranyifjak kontrasztja, hogy a jólét és a gazdagság státusszimbólumának számít még ma is szétroncsolt, barnára pörkölődött bőrfelszínnel megjelenni egy társasági eseményen.
Azonban amiatt jutott eszembe írni egy külön bejegyzést az UV fényről, mert van valami használható előnye is. Minap találkoztam vele egy víztisztítóban. Az UV gyilkos sugárzását ezzel a saját hasznunkra lehet fordítani. Az elektromos ívvel keltett fény nagyon erős UV-sugárzást bocsájt ki. Ezért csinálnak már olyan ívlámpát, ami szándékosan gyilkos ultraviola sugarakat szór szét. Ezzel a lámpával laborokat, kórházi műtőket lehet sterilizálni. Betesznek középre egy ilyen UV-lámpát, szigorúan elhagyják a helyiséget és a gyilkos fény megöl minden vírust, baktériumot és gombát. A víztisztítókban pedig a lámpa előtt áthaladó vízben nem marad semmilyen aktív fertőző anyag. A komolyabb víztisztítókban ezért a már megszűrt vizet felhasználás előtt még ezzel is sterilizálják. Ami megnyugtatja az ember lelkét, hogy legalább az ivóvízében megbízhat.