Skip to content

Hidrogén

Folyamatosan visszatérő fogalom a zöld energiák emlegetése során a hidrogén, mint energiaforrás.

Hadd tegyek előbb egy kis kitérőt.

A Föld keletkezésénél a Napból kiszakadt anyagkupacban sok kémiai elem jelen volt, de a szén, mint tiszta elem nem. Egy vastag széndioxid felhő burkolta ezt a sárgolyót. Az élet megjelenésével, a növények fotoszintézise kezdte alaposan átalakítani a földfelszínt. Mi történik a fotoszintézis során? A Napból áradó sugárzás energiáját használva, a széndioxid erős kötését szétszakítva, a felszabaduló szenet tudja a növény használni. Az így kinyert szénből épül fel az összes növényi sejt. Évmilliárdok alatt ez a folyamat olyan hosszan és olyan mennyiségben ment végbe, hogy ezt a széndioxid felhőt gyakorlatilag teljes mértékben szétbontották. A kinyert szén nagy része most a föld alatt hever, egy másik nagy része pedig a földön élő biomasszában folyamatosan kering az anyagcsere révén.

A széndioxid szétbontásával bevitt energia elég könnyen felszabadítható: ha a szenet és az oxigént újra egyesítem, azaz szenet égetek, akkor energia szabadul fel. Vagyis amikor szenet, fát, olajat, gázt égetünk, akkor az évmilliárdok alatt felhalmozott és “letárolt” napenergiát szabadítjuk fel, és visszakapjuk az eredeti széndioxidot. Igen, amikor gázfröccsöt adok a 2000cm3 űrtartalmú terepjárómnak, hogy nekifussak az emelkedőnek, akkor az évmilliárdokkal ezelőtt élt növények munkájának a gyümölcsét égetem el egy pillanat alatt…

Akkor most nézzük hidrogént.

A hidrogén is jól ég, szintén sok energiát lehet felszabadítani a hidrogén és oxigén egyesítésével. Ráadásul milyen klassz, hogy a hidrogén elégetésével nem egy üvegházhatású, mérgező gáz keletkezik, hanem H2O, amit sima víz névvel szoktunk illetni. Király! Akkor nem szenet, hanem hidrogént kell égetni és máris nem szennyezzük a környezetet. Akkor miért nem hidrogénnel működtetjük a gépeinket?

Hiszen rengeteg hidrogén van körülöttünk, a földfelszín kétharmadát víz borítja, szinte korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre. De tiszta hidrogén nincs jelen szabad állapotában sehol a Földön. A vizet elektrolízissel szét tudjuk bontani hidrogénre és oxigénre. Vagyis áramot kell a vízbe vezetni és máris tiszta oxigént és tiszta hidrogént kapunk. Ez csodálatos!

De honnan kapunk áramot?

Ott vagyunk ahonnan indultunk.

Azaz a hidrogén nem energiaforrás. Ha elektrolízissel szétbontjuk, akkor tudunk benne energiát tárolni. De csak azt az energiát tudja tárolni, amit más forrásból kinyertünk!

Tanulságos kis előadást láttam:

Tudom hogy a számokkal sokan hadilábon állnak. Érzékelhetőbben a 0.04%: ha egy 5 literes nagy ásványvizes palackot akarunk hidrogénnel megtölteni. Teletöltjük fosszilis, szénhidrogének elégetésével nyert hidrogénnel, majd pipettával fél cseppecskét hozzátöltünk az elektrolízissel nyert forrásból is.

Aztán az egészet bereklámozzuk környezetbarát, megújuló zöld energiaforrásként….

1 thought on “Hidrogén”

  1. Pingback: P2G – Tusiblog

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük