Az előző posztban valójában ezt a témakört szerettem volna egy kicsit körbejárni, de olyan nagy lett a bevezető és a körítés, hogy külön bejegyzésként tettem közzé.
A civilizációnkat működtető energiáról szeretnék pár szót szólni. Naprendszerünk központi csillagából bolygónk minden négyzetméterére több mint 1000W teljesítmény érkezik. Ebből az energiabombából a növények 10W-ot tudnak hasznosítani, amivel fotoszintetizálnak. Mi már olyan napelemeket tudunk készíteni, ami nem 10W-ot, hanem 180W-ot képes hasznosítani.
A gond azonban a tárolással van. Nem tudjuk hova tenni a sok nappali áramot:https://tusiblog.hu/smart-grid/
És itt jön be a P2G.
Mi ez a P2G? A Power To Gas kifejezés kezdőbetűi. Mint ahogy neve utal rá, gázzá alakítják a villanyt!
A legegyszerűbb átalakítás az elektrolízis, vagyis az a kémiai folyamat, amikor a megtermelt árammal vizet lehet bontani: hidrogénre és oxigénre. A hidrogént pedig már lehet tárolni, aggregátort üzemeltetni vele, vagy közvetlen hidrogéncellával árammá alakítani akkor, amikor éppen szükségünk van rá.
A hidrogén közvetlen felhasználására azonban még sokkal kevésbé van felkészülve az ipar.
Azonban ha még egy lépéssel tovább alakítjuk a kapott hidrogént, akkor még érdekesebb dologra vagyunk képesek. És most jön a lényeg!
Ma már működő és kereskedelmi forgalomban is létezik földgázgyár!
A távoli vidékre telepített szélerőpark rengeteg elektromos energiáját csak nagyon drágán tudják eljuttatni oda, ahol arra az áramra szükség lenne. Ezért a megtermelt árammal először hidrogént termelnek a fent leírt elekrolízissel. Majd a hidrogén és a levegőben felhalmozott széndioxid megkötésével metán gázt tudnak előállítani. Azaz földgázt. Vagyis az üzem légtisztítóként működik, több széndioxidot köt meg a levegőből, mint az amazóniai esőerdő! Persze, ez csak addig igaz, amíg ezt a megtermelt gázt föl nem használjuk, hiszen amikor ezzel a gázzal fűtünk, vagy egy gázerőműben áramot termelünk, akkor a metánt elégetve a megkötött széndioxidot ugyan úgy vissza fogjuk engedni a légkörbe. De a folyamat nem igényel egy gramm fosszilis üzemanyag felhasználást sem, a bioszférában meglévő szénkészletet használja energiatárolásra, pont úgy, ahogy cukorrá alakítja a falevél a széndioxidtól mentesített rossz levegőt és friss oxigénnel lát el bennünket.
Képzeld el, hogy a Szaharába telepített napelemek megtisztítják a levegőt a súlyosan üvegházhatású, a civilizációnk által túlszennyezett széndioxidtól, és a Barátság kőolajvezeték többszörösét szállítják Európába! És minél több gáz érkezik a vezetéken, annál tisztább lesz a levegő és annál több éltető, friss oxigénnel dúsul.
Mi pedig majd örömmel tankoljuk bele az ingyen üzemanyagot bazi nagy terepjáróinkba, hogy ismét telehányhassuk szeméttel a levegőt…