Döbbentem olvasom a híreket.
Az Amerikai Egyesült Államok és a fáklyát tartó szabadságszobor mint szimbólum világított eddig a világ előtt. A szabadság, a demokrácia, a polgári jogok és az alapító atyák nemes gondolata az emberi egyenlőségről eddig ideológiai fölénnyel világított a diktatúrák és minden elnyomó hatalom felé.
Az empátia képessége tesz minket emberré. Az empátia ami kiemel bennünket a túlélésért való küzdelem kegyetlen és lelketlen világából. Minden hit és vallás fundamentuma, a szeretet szóval együtt képez egy elválaszthatatlan egészt. Ha az élet értelméről elmélkedünk, e fogalom megkerülhetetlen. A blogomban rákeresve már egy tucatszor került nálam is terítékre. Itt kifejezetten csak erről írok: https://tusiblog.hu/empatia/
Az amerikai elnök és jobbkeze Elon Musk most már nyíltan meghirdetett egy fasiszta programot. Semmi finomkodás, semmi körülírás, semmi magyarázkodás.
„We’ve got civilizational suicidal empathy going on. The fundamental weakness of western civilization is empathy.”
Szabad fordításban: „Egy civilizációs öngyilkos empátiával rendelkezünk. A nyugati civilizáció alapvető gyengesége az empátia.”
A Mein Kampf szellemében megfogalmazott mondatok Musktól erednek, aki egy podcastban magyarázta el az amerikai nép felsőbbrendűségét biztosítandó intézkedéssorozatok ideológiai alapjait.
Ezt a szellemi mételyt pedig folyamatosan árasztja nem csak az erősödő szélsőjobb a világban, de most már az egyház is fölsorakozott emögé. Most hogy a „liberális, demens vénember” – Bayer Zsoltot idézve –, Ferenc pápa földi pályafutása befejeződött, vajon a katolikus egyházban is megerősödik még jobban ez az irányvonal? Vagy képes lesz-e az egyház az eredeti keresztény elvekhez ragaszkodva szembefordulni a világ egyik legnagyobb hatalmával?
Miközben a hazai sajtóban utalást sem találtam erről, Pogátsa Zoltán podcastjében Demeter Tamás filozófussal próbálják értelmezni a világ visszafordulását.