Skip to content

Akkumulátorgyár

Most kezdett feleszmélni a békemenetben simára polírozott agyú tömeg, hogy mit jelentett a vezér kijelentése Tusványoson. Pontosan azt, aminek látszik: idehozzuk azokat a technológiákat távol-keletről, amik iszonyú környezeti rombolással járnak.

Pár évvel ezelőtt egy sajtófotó kiállításon szembesültem én is azzal a valósággal, amivel egyikünk sem szeret szembenézni. A látványos fejlődés kiszolgálása milyen háttértevékenységet követel. A Föld erőforrásait a végsőkig kiszipolyozva, távoli őserdőket legyalulva bányásszuk ki a még elérhető érceket, amikből bérrabszolgák állítják elő a technológiai csodákat. A kínai 30km(!) hosszú gyártósoron naponta átlagosan két végtagot szakít le a gép. A telefonok kijelzőjét a gyártás során olyan anyagokkal kezelik, ami a munkásoknál 95%-os valószínűséggel okoz rákot és halált. Ott ezért cserélik havonta a teljes személyzetet.

Ki foglalkozott eddig a sanghai emberek élhető levegőjével?

A világ gazdagabbik fele pedig élvezi ennek a borzalomnak a végtermékeit.

Ahogy Kína meggazdagodott, mi úgy szegényedtünk el. Most mi leszünk az a szerencsétlen szegény kiszolgálószemélyzet, akivel a gazdag országok pont annyira lesznek szolidárisak, mint az indonéz gyerekmunkásokkal. Majd tart pár száz aktivista egy-egy demonstrációt, ahol a feltartott telefonok fénypontjai nagyon megható látványt nyújtanak. Követelik, hogy tiltsák be a belső égésű motorokat, mert a kipufogó bűze a kertvárosi felső-középosztály gyermekeinek az orrocskáját irritálja.

Azzal kevesen vannak tisztában, hogy az elektromos autó teljes életciklusában nagyobb környezetrombolással jár. De eddig az akkumulátorok gyártásának következményeit ott messze valahol a távolban szenvedte meg pár kicsi sárga ember. Azokért ugye nem kár. Úgyis annyian vannak!

Aztán most tessék, ihatjuk mi a mérgező vizet, a mi tiszta levegőnket veszik el.

És máris megvan az új szlogen. “Szeretünk Göd, utálunk Samsung”.

A háttérben pedig egy Samsung monitor villog egy akkumulátorról…

Közben találtam egy nagyon jól összeszedett tanulmányt, amit a Corvinus egyik professzora, Dr. Győrffy Dóra fémjelez:


Nemrég eljutottunk a híres bécsi természettudományi múzeumba. Ott egy különös makett ütötte meg a valóságelképzelésemet. Egy strandlabda méretű Föld makett mellett elhelyezték a teljes légkörét egy labdába téve. Egy pingpong labda.

A képet levadászva megtaláltam azt is, hogy mekkora golyóban férne el a Föld teljes vízkészlete. Amiből aztán tudjuk hogy rengeteg van. Hiszen bolygó kétharmadát — és ez nem Fidesz-kétharmad — víz borítja.

Nézd meg a képet és emészd egy kicsit:

A képeket Adam Nieman készítette a johannesburgi találkozó alkalmából 20 évvel ezelőtt.

Idézem az ő hozzáfűznivalójának fordítását:

A világ 160 vezetője találkozik 60 000 másik küldöttel a dél-afrikai Johannesburgban rendezett Föld-csúcstalálkozón, de vajon hányan tudják közülük, milyen kevés forog kockán? E csúcstalálkozóra azért van szükség, mert a Föld erőforrásai végesek, de eddig kevés politikus ismerte fel, mennyire azok. A levegő és a víz az élet két legfontosabb feltétele – de milyen sok, vagy milyen kevés van belőlük?

Ha a Föld összes vizét egy labdába gyűjtenénk, az csupán 1390 km átmérőjű lenne. Ekkora hely kell 1,4087 milliárd köbkilométernyi víznek: a tengerek és óceánok összes vizének, a folyókban, tavakban lévő összes édesvíznek, a jégben lévő összes víznek, a földkéreg összes vizének, a légkörben, a talajban és a növényekben lévő összes víznek együttvéve. Ha csak a tavakban és a folyókban lévő vizet gyűjtenénk össze, a labdánk 62 km átmérőjű lenne – egy pici könnycsepp, annyira kicsi, hogy nem is látszana a fenti képen. Ezért kulcsfontosságú az édesvizek védelme.

Mi a helyzet a levegővel? A rózsaszín lufi mutatja a légkör összes levegőjét tengerszinti légnyomásra összepréselve. Az atmoszféra bolygónk felszínétől többszáz kilométerre terjed, de sűrűsége a tengerszinttől távolodva rohamosan csökken. A hegymászók jól értik ezt, mert kb. 3 km-rel a tengerszint felett már oxigénhiány vagy hypoxia léphet fel (amit néha hegyibetegségnek is neveznek). Valójában a légkör fele a felszíntől 5 km-en belül található. Ha az összes levegőt összegyűjtjük (mind az 5140 billió tonnát), egy 1999 km átmérőjű gömböt kapunk.

Ezek a képek azért meglepőek, mert az emberiség történelmének nagy részében azt feltételeztük, hogy az óceánok és a levegő – minden gyakorlati szempontból – végtelen. Az óceánok olyan mélynek tűnnek egy hajó fedélzetéről, hogy akár örökké is tarthatnának. Megszoktuk, hogy úgy gondoljunk a tengerre, mint egy végtelen tartályra. Valójában az óceánok átlagos mélysége csupán 3,8 km. Ha a Föld futballabda méretű volna, az óceánok egy tizedmilliméternél is vékonyabb filmréteget alkotnának. A levegőt annyira természetesnek vesszük, hogy mint anyagra, hanem mint üres helyre tekintünk rá. „Köddé vált” – mondjuk, ha valami eltűnt. Nem meglepő, hogy egyszerűen nem szoktunk hozzá, hogy a levegőre és a vízre mint véges erőforrásokra gondoljunk. A johannesburgi küldötteknek sem lesz könnyű dolguk fogalmat alkotniuk arról, hogy a szédioxidkibocsátási kvóták és az édesvíz feletti viták miről is szólnak valójában.

Mi köze hát a levegő és víz mennyiségének az autózáshoz, áramhasználathoz vagy bármi máshoz, amiről a világ vezetői alkudoznak Johannesburgban? Az éghajlat egy összetett kölcsönhatás a légkör és az óceánok között. Az éghajlatot mozgató energia forrása a Nap. A hőt és a vizet tengeri áramlatok és szelek mintázatai osztják szét a Földön. A múltban ezek a mintázatok elég tartósak voltak, több ezer évbe telt, hogy alapvetően megváltozzanak. Ám a légkör kémiai összetételének – akár kis mértékű – megváltoztatása megváltoztatja az energiaeloszlás módját is. A növekvő hőmérséklet csak egy része a problémának. Sokkal pusztítóbb hatása lesz a szelek és tengeri áramlatok mintázatai megváltozásának. A Golf-áramlat elmozdulása például jégkorszakkal sújtaná Észak-Európát. Az ‘El Niño’ ciklusának megváltozása már így is rombolta a Csendes Óceán-parti országok mezőgazdaságát. Ha felismerjük, milyen kevés levegőnk és vizünk van valójában, sokkal könnyebben megértjük, miről is szól a felhajtás.

3 thoughts on “Akkumulátorgyár”

  1. Egy három évvel ezelőtti levelemből idézek:

    Szaud-Arábiai dróntámadásról hallom a híreket fürdés közben. Ennyi idősen már egy kicsit koncentrálnom kell, hogy közben azért ne felejtsem el az ennél sokkal fontosabb tennivalóimat, mint hogy pótolni kell a WC-papírt, elhasználtam a fogkrémet is, stb. 🙂

    “… a szaudi energiaügyi miniszter bejelentette, hogy durván a felére, napi 5,7 millió hordóra csökkent a napi termelés.”

    “Trump nyilatkozata az amerikai olajkészletekről, mivel 5%-al csökkent a világpiacra kerülő olaj mennyisége…”

    Mi van?! Emberek! Álljunk már meg és számoljunk már egy kicsit!

    Szaud-Arábia adja a világtermelés 10%-át, több, mint napi 10 millió hordót.

    Azaz naponta használunk el 10 x 10 000 000 = 100 000 000, azaz 100 millió hordó olajat!

    Ok, google: mennyi olaj van egy hordóban? 42 gallon. B.meg! Az mennyi? 336 amerikai pint ami pont 9702 köbhüvelyk. Most komolyan, normálisak ezek?!

    Azért meg lehet találni, hogy 158,987294928 liter van egy hordóban, ami durván 136kg nyersolaj.

    Tegyünk egymás mellé 100 millió ilyen olajos hordót.

    Egy ilyen hordó durván 60cm átmérőjű és 80cm magas. Ebből egymás mellé teszek 100 milliót az 60.000km. Másfél egyenlítő! Mára. Holnap megint ennyi. Holnapután ismét…

    Most komolyan!? Magyarországon meg 1194 migráns sorsának eldöntésére 8 milliárdot lehet költeni?!

    … na, remélem most már bebújik hozzám Jana, megnyalogat és fölébredek!

  2. Minden hiába, az ember saját maga teszi élhetetlenné a Földet. A politika és az anyagi előnyök mindent felül írnak. Mindent a pillanatért…..

  3. Pingback: Vienna – Tusiblog

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük