Tomi tegnap küldött egy érdekes statisztikát:
“Amikor elküldünk egy e-mailt egy 1 MB-os csatolt fájllal, annyi energia fogy, mintha egy 60 wattos villanykörtét égetnénk 25 percig. Egy e-mail 4 gramm széndioxid kibocsátását jelenti, ami átlagosan fejenként évente 136 kg széndioxid kibocsátást eredményez. A környezetterhelés az email elküldésében és az óriás szervereken való tárolásában jelentkezik. A kiadások csökkentése érdekében egyre több adatközpont tér át alternatív megoldásra, a külső hideg levegő vagy a földalatti víz általi hűtésre. Az IT-szektor mára már 7%-át teszi ki a globális villamosenergia felhasználásnak és ez várhatóan minimum meg fog duplázódni az elkövetkező pár évben.”
A világ villamosenergia felhasználásának 93%-át teszi ki minden más. Mindezt úgy, hogy az elektromos autózás még csak egy nagyon kicsi szeletet jelent. Ha egy 1MB-os információt legépelek papírra, beteszem borítékba, már nagyobb környezeti terhelést okoztam. És ha ezzel a borítékkal elautózom a postára, ahol egész bonyolult logisztikával, repülővel elviszik Amerikába, ahol egy autóval elviszik a címzetthez…
Ha minden emailt a postára bíznánk, már rég kipusztult volna minden élet a Földön.
Jó pár évvel ezelőtt Bill Gates vetette föl, hogy legyen fizetős az email. Akkor nagy felháborodást váltott ki, többek közt én is egy rohadt kapitalista, profitéhes húzásnak gondoltam. Ma már, a folyamatos spamek elleni küzdelemben másképp gondolom. Minden átalányban elérhető szolgáltatás túlfogyasztást fog eredményezni, mert a fogyasztó pont arra van ösztönözve, hogy maximálisan kihasználja a keretét.
Az internetes kommunikációban persze ez sok kérdést felvet, mert az emailt technikailag lehetne mérni és számlázni, de ezzel csak átterhelnénk a kommunikációs csatornát az alternatív megoldásokra: WhatsApp, Viber, Signal, Telegram.
A kommunikáció az ember alapvető szükséglete. A személyes találkozással lehetne csökkenteni látszólag a környezeti terhelést, de a helyváltoztatás ugyanolyan elvárás. Így az utazás még nagyobb környezeti rombolással jár. A külföldön dolgozó 1 millió magyar minden Skype-beszélgetés helyett hazarepülne?
A fent említett email 1MB melléklete információban kb 5 másodperces videochat felhasználásával egyenértékű. A hosszas beszélgetések környezeti terhelése is hasonló lehet.
Végkövetkeztetés: 8 milliárd ember fogyasztása nem fenntartható. Az internettel lecsökkentett környezeti terhelés egy kicsit kitolhatja a működés idejét…