Ahogy a naptári ősz beköszöntött, úgy hosszabbodnak rohamosan napról-napra az éjszakák. Napközben azonban még mindig 30 fok körüli kánikulában próbálom a tűző napot elkerülni. Azonban a növények biológiai órája pontosan követi bolygónk ferde tengelyének köszönhető évszakváltozásokat. A reggeli szedrészés már sokkal inkább keresgéléssel és az érett szemek levadászásával jár. A növény már nem fordít túl sok energiát a pirosas, éretlen szemek cukortartalmának növelésére.
A négy évszak ilyen szabályszerű váltakozása olyan mélyen rányomja bélyegét természeti környezetünkre, hogy fel sem merül bennünk az, hogy ez csak a bolygó egyik szűk szélességi övezetére vonatkozik. Az európai kultúrának is mélyen gyökerező forrásai köthetők az egyes évszakokhoz.
Az egyenlítő környékén azonban teljesen más életritmus szerint zajlik minden. Az ottani országokban például nincs tavaszi szántás. Hiszen soha nincs tavasz. Csak azzal számolnak, hogy most szántunk, elvetjük a magokat és akárhány nap múlva pedig aratunk. De azt az egészet bármikorra időzíthetjük.
Ha nincsenek évszakok, akkor az ottani élővilág sem ismeri ezt a fogalmat. Az ottani fáknak az életkorát csak elvben lehet meghatározni, hiszen nincs lombhullatás, nincsenek évgyűrűk. A trópusi fák alapanyagként is ezért egész más jellemzőkkel bírnak.
Nálunk az állatok is teljesen képben vannak, abszolút követik az évszakok változását. Most kezdődik a szarvasbőgés. A szarvasok utódnemzésének is csak most van ideje.
Szegény szarvasok. Egész évben csak erre a néhány napra redukálódik az az esemény ami férfiagy 90%-át kitölti?! (lásd: https://tusiblog.hu/csoni/) Hát itt a bizonyíték, hogy a homo sapiens az afrikai sztyeppékről érkezett ide. Onnan ahol nincs az év kijelölt időszakához kötve, hogy mikor vethetek pillantást valamelyik pornóoldalra… 🙂