Skip to content

New Orleans

2005-ben a Katrina hurrikán óriási pusztítást végzett, aminek egyik legnagyobb károsultja New Orleans városa lett. Az épületek megsemmisülése mellé még egy másik katasztrófa is párosult: a vízáradat mindent elmosva a város szennyvizét is rázúdította az ivóvízbázist nyújtó kutakra. Több százezer ember maradt víz nélkül. A boltokat kiürítették, a palackos víz eltűnt. A maradék ásványvizes palackok ára 50-szeresére nőtt. Akkor már az internet behálózta az USA és a civilizált világ nagy részét, így mindenki követhette a new orleansi eseményeket. A világháló népe felháborodott vitát folytatott arról az erkölcstelen magatartásról, hogy milyen aljas, undorító dolog a tönkrement embereken hasznot húzni, és 100-szoros extraprofittal árulni a palackos vizet. A profitéhes, aljas, kizsákmányoló kapitalizmus a civilizáció fellegvárában megmutatta társadalmunk szolidaritásra való képességét. Miközben a fotelforradalmárok az asztalt (bocs, billentyűzetet) csapkodva bizonygatták az igazukat és bizonyítva látták a kapitalizmus fenntarthatatlanságát, a profitéhes vállalkozók rögtön felvásárolták az USA elérhető palackos víz készletét és útnak indították New Orleansba. Több száz kamion és repülő napokon belül annyi vizet hozott — a várható nyereség érdekében –, hogy a végén ingyen osztották a palackokat. A haszonra, a versenyre épített rendszer még mindig a leghatékonyabbnak bizonyult egy kialakult probléma kezeléséhez.
Ez a kis történet jutott eszembe az energiaválságról.
A most kialakult energiaválság még nem igazi, tényleges hiánynak tudható be. Egyszerű politikai és gazdasági érdekek manipulálják a piacot. De a piaci folyamatok már beindultak. Az eddigi ímmel-ámmal, némi kényszeredettséggel végzett alternatív és megújuló energiaforrások keresése hirtelen meglódult. Ha egy napelemes rendszer megtérülése 20-30 év, akkor valóban csak a nagyon elkötelezettek fognak milliókat beruházni ebbe. Mostani számítások szerint 2-3 év alatt megtérül egy napelemes rendszer. A piac teljesen felbolydult. Mindenki napelemet akar. Erre biztosan reagálni fog a tőke. Biztos vagyok benne hogy 2005 óta nem változott semmi a piaci magatartásban és megismétlődik a bevezetőben leírt folyamat.

A putyini birodalom, az autoriter, korrupt rendszer láthatóan napról-napra növeli a hátrányát szabad világ exponenciális fejlődésével szemben. A keleti elmaradottság stagnál. A nagy orosz birodalmat csak az tartja életben, hogy óriási ásványi kincseken ülnek, amit feldolgozatlanul, minden hozzáadott érték nélkül árulnak a világpiacon. Az ő rendszerük ettől ugyanolyan kiszolgáltatott, addig működik, amíg folyik a gáz és az olaj a szabad világ felé. Most fenyegetőznek a lezárással. De a szellem már kiszabadult a palackból. Az a ház, amelyik most felépül jó hőszigeteléssel, napelemekkel és korszerű hőszivattyús fűtéssel, már nem fog fogyasztóként megjelenni a gázpiacon. Ha hirtelen 100 cég áll rá a napelemgyártásra, törvényszerű hogy leverik az árakat, ami még inkább azt folyamatot erősíti, hogy még több épeszű ember fog ebbe az irányba lépni és megszüntetni a kiszolgáltatottságát attól a gázcsőtől, amit diktátorok bármikor elzárhatnak és nyitogathatnak.

Egy energetikai szakértő tanulmányában olvastam a hazai energiapolitikáról.
A civilizált világ a megújuló energiák felé fordult és a hálózatok összekötésével egyre inkább a kisebb és önfenntartó rendszerek okos összekötésével képes optimalizálni az energiaáramlást. Az autoriter rendszer számára ez egy potenciális veszélyforrás.
Magyarországon már talán 15 éve, amióta ez a (***censored***) van hatalmon, törvényileg betiltották a szélerőműveket! Hihetetlen. Nem szabad hagyni, hogy saját erőforrással rendelkező, gondolkodó emberek ilyen szinten függetlenedjenek a centrális erőtértől. Betiltották a szélerőműveket, büntető adót vetettek ki a napelemekre. A lakosságnak az épületek hőszigetelésére és korszerűsítésére szánt európai pénzeket ellopták vagy stadionokat építettek belőle. Majd mi építünk egy bazi nagy atomerőművet, és annak adjuk és annyiért az energiát, aki számunkra elfogadható. Nem baj, hogy az urán felezési ideje 703,8 millió év(!). Nem baj, hogy most éppen rakétákkal lövik őket. Nem baj, hogy épp egy tektonikai repedés fölé rakjuk.
A hazai energiastratégia létezik. Van és lesz is nyertese. Ott Felcsúton.

3 thoughts on “New Orleans”

  1. Nem hagy nyugodni ez a bejegyzésed. Mikor veszi észre a társadalmunk, hogy elavult technológiákat támogat a gáz és az olaj használatával. Németországban 100 km-es szakaszon hidrogénmeghajtású vonatok közlekednek. Gondolom, a fejlesztés nemcsak gazdaságos, hanem abszolút Földkímélő. Utána kellene nézni, miért éri meg a németeknek ez a megoldás az energiaválság közepén.

  2. Köszönöm a hozzászólást.
    Én is döbbentem figyelem, ahogy a szakadék felé rohanva még tövig nyomjuk a gázt. Apropó, gáz. A határtalan energiafelhasználásunk mellett a föld, a termőföld kizsákmányolása mellett sem mehetek el. A nagyüzemi mezőgazdaság olyan szinten szipolyozza ki a földet, hogy ma már szinte semmi nem teremne meg benne, ha nem pótolnák a tápanyagokat. (ld: https://tusiblog.hu/a-kor/) Műtrágya nélkül nem teremne meg ma már a gabona sem a földeken. Miért jutott ez most eszembe? A műtrágya alapanyaga a legkönnyebben szállítható szénhidrogén, a földgáz. A napokban jelentették be, hogy a magyar műtrágyagyártást teljesen leállították. Mindennapi kenyerünk az elsivatagosodás és az aszály után még ezzel is ellehetetlenül.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük