Skip to content

Víztisztítás

Alapvető tudás, én még sem tudtam volna megválaszolni azt a kérdést, hogy miért sós a tenger. Egyáltalán miért van édes meg sós víz? Persze a válasz tök egyértelmű, de soha nem gondolkodtam rajta, nem foglalkoztatott a kérdés.

A víz nagyon jó oldószer. Szinte minden földi anyag oldódik benne, ezért lehet vele olyan hatékonyan mosni.

Ha egy pohárba tiszta vizet öntök, majd felodok benne több evőkanál cukrot, akkor a pohárban lévő víz szintje pont akkora lesz, mint az elején. Pont annyi víz marad mint előtte, csak sűrűbb, nehezebb és persze sokkal édesebb lesz.

A föld anyaga rengeteg kőzet, ásvány és só összeségéből áll. Amikor erre tiszta vizet locsolunk, a víz pont úgy felodja ezeket az anyagokat, mint a pohárban lévő víz a cukrot. A földön folyó víz mindent lemos, felold és az oldat végül a tengerben köt ki. A tengerben lévő oldatot a nap párologtatja, azaz az oldott anyag ott marad, és a tiszta H2O desztillálódik, a felhőkben már vegytiszta víz gyűlik össze. Amit a szél odavisz a szárazföld fölé, ott esőként leesik és a tiszta víz megint elkezdi lemosni, feloldani az ottani kőzeteket. Így a tengerekben egyre sűrűbb lesz az oldat, egy idő után tömény sóoldattá sűrűsödik.

De miért is kezdtem el ezzel foglalkozni?

Kútból nyerjük a vizet, ami annyira “kemény”, azaz rengeteg oldott anyaggal telített, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ezért az ivóvizet vagy palackosat vettünk, vagy a palackokat közkúton feltöltve hordtam haza.

Hogy lehetne a kútvizet ihatóvá tenni?

Egyik mód, amit a természet is használ, a desztillálás. Pont úgy ahogy a Nap elpárologtatja, majd lecsapódik a tiszta víz.

Ez egyszerű, építettem egy pálinkafőzőt. A “piszkos” vizet felforralom egy nagy kuktában, a gőzt egy csövön belevezetem egy rézcsőbe, amit pedig hideg vízben lehűtök. És máris tiszta vizünk van. De rengeteg energiaveszteséggel jár. Mi van akkor, ha a bojlerben van ez a csőspirál? A hűtéssel nem vész el a forró gőz energiája, hanem meleg vizet ad a bojlerben. Ezt is megcsináltam. A bojlerben vascsőből készül a spirál, ezért “vasízű” lett a víz. Az elv jó, de gyakorlatban nehezen megvalósítható.

A természetben azonban működik egy másik vízszűrési módszer. A sejtfal vékony membránján átpréselve a sejtek tiszta vízhez jutnak. A NASA már 1960-ban elkezdett ezzel kísérletezni. A fordított ozmózis elvén működő víztisztitó gyakorlatilag vegytiszta vizet szolgáltat. Az űrállomáson ezzel teljesen zárt rendszerben tudják a vizet keringtetni. Igen, jól gondolod: a vizelettel távozó vizet is képes tisztítani és újrahasználni. Az amerika hadseregnél is rendszerbe állították, így nincsenek kiszolgáltatva az adott körülményeknek a “demokráciaexport”-ért felelős jenkik, legyenek akár az afrikai sivatagban, vagy egy távolkeleti dzsungelben.

Na ilyen reklámszlogen után mi is beszereztünk egy ilyen víztisztítót.

Miért lett ilyen finom ez a leves? Mitől lett ízesebb a tea és a kávé? Nekem nem a baktérium- és vírusmentesség volt az első észrevételem. Bár minden portál a hormonokkal telített csapvíz veszélyeire, az ipari szennyezés közvetlen hatása az ivóvízkutakra és a nehézfémek és mindenféle borzalmakkal telített, mindössze egy sóderágyon tisztított Duna-víz régi ólom- és azbeszttel telített eternitcsövekkel eljuttatott végtermékével riogat.

Biztosan ez is fontos szempont.

De nekem azonkívül, hogy nem kell palackos vizet hordani, az ízvilág tűnt fel.

A vegytiszta víz sokkal több anyagot képes feloldani.

A fent leírt cukorral telített édes oldat már egy gramm sót sem képes feloldani, elnyelni. Telített a víz, így már semmit nem tud feloldani. A teljesen tiszta víz még “üres”, bármit képes oldani elnyelni. Messze több koffein, tein vagy sárgarépaaroma oldatot képes magába zárni. Az ebből készült ételek azt az ízvilágot hozzák, amit a készítője eltervezett.

De mivel nem kapok jutalékot nem is folytatom a dicshimnuszt…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük