Évtizedekkel ezelőtt volt, hogy Zs.-ékkal együtt nyaraltunk Újhután, a Zemplén rengetegében megbúvó kis zsákfaluban. A „természet közelsége” nem igazán írja le azt az életvitelt, ahogy a falu őslakosai élték mindennapjaikat. A szinte teljes önellátó életmód csodálattal töltött el minket, látva a tornácokon száradó, számunkra ismeretlen, növényeket és gombákat. A bérelt házacskánk melletti mezőre szinte minden nap kijött kaszálni Náci bácsi. Szerintem nem igazán a munka halaszhatatlansága miatt, inkább gyönyörködni a társaságomban lévő két, csodaszép fiatalasszonyban. Irigykedve nézett rám is, hiszen meg volt győződve arról, hogy együtt „csucsujkázom” mindkét szépséggel. Reggeltől estig kint kaszált a tűző napon. A derekán lógott egy kaszakő és egy bádogbögre. Néha elvonult a fák árnyékába pihenni és megélezni a kaszát. Egy ilyen szieszta alkalmával beszélgettem vele, ami azért elég döcögősen ment, tekintve, hogy felét nem értettem a zárt ajkak közül kibuggyanó mormogásnak. És ekkor vettem észre a mező szélén azt a pocsolyát. Mivel a növényrengeteg melletti szabad vízfelületet teljesen beborította a békalencse, csak az vette észre, aki kereste vagy tudta hogy ott kell lennie. Náci bácsi pedig határozottan állította, hogy ez egy forrás. Arrébb lökte a békákat, kicsit elsöpörte a békalencséket és belemerítette a bádogbögréjét. Jóízűen ivott egy nagyot, a szája szélén és az ősz borostában maradt zöld levelecskéket pedig ingujjába törölte. Ha ezt a gyermekem csinálta volna, biztos rohantam volna vele az ügyeletre. Mindenesetre mi innentől ennek a víznek tulajdonítottuk Náci bácsi leredukálódott kommunikációjára alapozott értelmi képességeinek hiányosságait…
Azóta eltelt egy negyed évszázad. 2025 februárjában az Európai Ételbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) hivatalosan is emberi fogyasztásra alkalmasnak minősítette a békalencsét. A békalencse hihetetlenül gyorsan szaporodik. Háromnaponta kettéválik a levele, azaz megduplázódik. Így kettő hatványával, azaz exponenciálisan gyarapodik, ezért hetente akár többször is lehet betakarítani a termést! Ezzel hatszor annyi fehérjét lehet vele termelni, mint hasonló nagyságú szójaültetvényen. A spenóttal nagyon hasonlatos élettani hatású ásványokat és antioxidánst tartalmaz. És talán az egyik legfontosabb előnye: a teljes értékű növényi étrend egyik sarkalatos pontja a B12 vitamin. Merthogy ez a nélkülözhetetlen vitamin csak állati eredetű élelmiszerekből szerezhető meg. És igen, kitaláltad miért hoztam fel a B12 vitamint. Úgy van, ahogy már sejtetted: a békalencse az ember számára lebontható módon tartalmaz B12 vitamint is!

Ami a tudatos vegánok számára olyan fegyvertényt ad, miszerint igenis megvalósítható, hogy e nyolc milliárd csúcsragadozó élelmezésének nem feltétlenül kell öldöklésen és gyilkoláson alapulnia.
Bár szegény Náci bácsi bizonyára nem ilyen ideológiai megfontolásból szürcsölte át a fogai között azt a zavaros löttyöt…
forrás: https://www.wur.nl/en/newsarticle/water-lentils-authorised-for-production-and-consumption-in-eu.htm