Skip to content

Emberi jogok

A kádári környezetben, ahol a szabad mozgásnak és a szabadság szónak egészen speciális értelmezést adtak, az Illés zenekar egy nagyon merész politikai kritikát fogalmazott meg.

A Human Rights az Illés zenekar cím nélküli 1971-ben megjelent, úgynevezett „fehér albumának” A oldalán szereplő oratórium. A hat számból álló összefüggő darabot az együttes az eredeti kiadáshoz mellékelt képeslapméretű kártyán Angela Davisnek ajánlotta.

Az összekötőszöveget Mensáros László mondja el. Ez az album, a magyar beat-zenében az első beat-oratóriumi kísérlet. A mikrobarázdás hanglemezen megjelent első kiadáshoz egy fekete-fehér fénykép is tartozott, melyen Angela Davis volt látható bilincsben, két ember kíséretében. Ellenőrizhetetlen vélemények szerint Erdős Péter ugyanis csak akkor volt hajlandó kiadatni, ha az éppen akkoriban üldözött Angela Davisnek ajánlják. Az együttes tagjai végül beleegyeztek abba, hogy nem a lemezen, hanem mellékletként készítik az ajánlást, ugyanis nem akarták, hogy a lemezen nyoma maradjon.

Hallgassátok meg a az oratóriumból a mellékelt részletet!

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének alapokmánya
A világszervezet legfőbb célkitűzései közé sorolja
Az emberi jogok és alapvető szabadságok
Tiszteletben-tartásának előmozdítását.
Az ENSZ közgyűlése 1948 december 10-én
Elfogadta az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát
Mint azt a közös eszményt, amelynek elérésére
Minden népnek, és minden nemzetnek törekednie kell.
Minden ember szabadon születik,
És egyenlő méltósága és joga van
Az emberek ésszel és lelkiismerettel bírván
Egymással szemben testvéri szellemben kell, hogy viseltessenek

Ez a kommunista diktatúra alatt is megjelenhetett, és a fiatalok, az értelmiségiek társadalmi vitát folytattak a az emberi jogok helyzetéről hazánkban is. Három évvel a a ’68-as diáklázadások és a prágai megszállás után.

***

2020  február 20-án hallgatom a parlamenti vitát.

Egy szabad, európai állam parlamentjéből, ahol egy kereszténydemokrata – igen, KERESZTÉNY(!) – képviselő felszólalását hallom.

Itt az idő, hogy elgondolkodjunk az európai emberi jogi egyezmény – nyilván az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezményről beszélt – felmondásáról, vagy legalább az egyezmény bizonyos pontjainak felfüggesztéséről”

Emészd egy kicsit!

21. század Közép-Európájából…

Egy keresztény politika vezetőtől

Szóhoz nem jutok, nincs mit hozzátenni.

Szerintem EZ a LEGALJA.

Nemhogy senki komolyan nem határolódott el, nem tiltakozott egyik keresztény felekezet sem, de valóban a magyar társadalom egy jelentős része ezt komolyan így is gondolja.

Arról, hogy ezzel személyesen milyen problémáim vannak, vitába kell keverednem egy fővárosban működő mérnökirodában.

Nálam ez volt a pont. Mostantól valaki a keresztény, katolikus vagy egyházi szót kiejti, küldöm el a jó…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük